FavoriteLoadingFavori Filmlerime Ekle

Nene Hatun

1916

Efsanevi Kurtuluş Savaşı kahramanı Nene Hatun, yıllar sonra üniversitede kayak sporcusu genç kızlarımızı motive edebilecek mi? Hem de fiziksel dünyada olmamasına rağmen… Kız Kayak Takımı, üniversitede 2011 Kış olimpiyatlarına hazırlık çalışmalarını sürdürmektedir. Öğrenciler arasında, özellikle Suna, spora olan yeteneğiyle ön plana çıkmaktadır. Hocası, kayak sporuna oldukça yatkın olan Suna’ya, Nene Hatun’u örnek gösterir. En umutsuz durumda bile mücadeleye daha azimli şekilde devam etmenin hayata tutunmak ve başarıya ulaşmak için en doğru yol olduğunu anlatır.
Nene Hatun Kimdir?
Cumhuriyet savaşları döneminin önemli bir kadın kahramanı olan Nene Hatun, 93 Harbi olarak da bilinen Osmanlı-Rus Savaşı’nda orduya mühammat sevkiyatı yapan, eline balta, satır alıp ön saflarda yer alan bir köylü aslında. Savaşta yaralandıktan sonra, orduya desteğini esigememiş fakat evinden göç etmek zorunda kalarak ailesinden de kayıplar vermiş.
Nene Hatun Unesco tarafından 1995 yılında yılın annesi seçilmiştir. 98 sene yaşadığı Erzurum’da 22 Mayıs 1995 de zatürree hastalığından dolayı vefaaat etmiştir. Nene Hatun kurtuluş mücadelesini verdiği Aziziye tabyalarına defnedilmiştir.

Yorumlar

Oyunculara Göre

yeşilçam erotik - erotik film izle - apk indir - film indir - mobil mp3 indir - izle - maç izle - taraftarium24