FavoriteLoadingFavori Filmlerime Ekle

Konak

5327

Konak Full izle, Özellikle Amerikan sinemasının sıkça el attığı korku türünün alt kollarından biri olan ‘teen slasher’ tarzında bir film yapmak, doğal olarak Türkiyeli sinemacıların da ilgi alanı içindeki yerini alacaktı, aldı da. Cem Akyoldaş’ın ilk uzun metrajlı filmi “Konak”, bu alanı doldurma girişiminde bulunarak ilk hamleyi yaptı. Bu alt türün kalıplarına tam olarak uyan bir çalışma değil bu, ama çıkış noktası ve klişeleriyle ‘teen slasher’ formunu yansıttığı söylenebilir rahatlıkla.

Alt türün klişelerinin başında gelen ‘yola çıkmış gençler’ ve ‘araçlarının bozulması’yla ivmeleniyor film. Sonrasında ‘tekinsiz bir ev’e hapsoluyor gençlerimiz ve burada dehşeti hissetmeye doğru yol alıyorlar. Geçmişten gelen bir ‘gizem’in hareket alanı yarattığı gerilimle birlikte birbirlerine düşmeye, bir tür psikolojik (aynı zamanda fiziksel) savaş yaşamaya başlayan kahramanlarımız, ‘maskeli’ bir terör unsurunun tehdidini de enselerinde hissediyorlar…

Gördüğünüz gibi, tipik bir ‘teen slasher’ formu üzerinden yürüyor “Konak”ın hikâyesi. Ancak bu formu yansıtırken öylesine ‘zavallı’ bir noktaya savruluyor ki, hiçbir anında germeyen, germek bir yana anlamsız kahkahalar atmamıza vesile olan bir atmosferle hayat buluyor film. Motivasyonunu inandırıcı bir platforma oturtamamış olmasıyla hikâyenin ilk anından itibaren bir ‘sakillik’ söz konusu burada. Geçmişten gelen bir ‘hesap’ın etrafında şekillenen gerilim, bu hesabın kelimelerle anlatılamayacak kadar ‘etkisiz’ görünmesiyle izleyiciyi tetikleyebilecek gücü bulamıyor kendinde. Gençlerin birbirine düşmesi ve ‘gizli düşman’ karşısındaki çaresizliklerini yansıtma çabaları gibi klişeler, ‘doğru’ noktalardan tutulmadığı için ‘komik’ olmanın ötesine gidemiyor, bir alt türün yansımasından ziyade gereksiz ‘sayıklamalar’ kimliğine bürünüyor.

Paşhan Yılmazel dışında bütün oyuncuların kendilerini kurtarmayı beceremedikleri “Konak”, üzerine daha çok yazmanın anlamsızlaştığı bir çalışma. En kötü Amerikan ‘teen slasher’ının bile bu filmden fersah fersah önde olduğunu söylemekse yanlış olmaz sanırız.

Yorumlar

Oyunculara Göre

yeşilçam erotik - erotik film izle - apk indir - film indir - mobil mp3 indir - izle - maç izle - taraftarium24